Те могат да им бъдат много полезни след време
Снимка: Shutterstock
Има много ситуации, в които попадаме като зрели хора. За някои сме подготвени, други ни изненадват – приятно или неприятно.
Има ли обаче начин да предвидим тези случки поне малко и да ги посрещнем със знание какво да очакваме и как евентуално да реагираме по най-правилния начин?
Според италиански психолози всичко това е постижимо, ако бъде заложено още от детска възраст.
Те определят и 5 важни урока, на които е добре да научим децата, дори като много малки. Може да ни се струват ненужни точно в този момент или твърде подранили, но всъщност ще им бъдат изключително полезни след време.
Снимка: Shutterstock
1. Жертвите днес са ползи в бъдещето
Когато човек прави компромис или подава ръка на приятел в беда, на практика изгражда бъдещите си добри отношения. Никога не се знае дали след време няма да попаднеш в същата ситуация и тогава ще имаш нужда от хора, които да ти помогнат.
Освен практичната полза, това учи децата и на съпричастност, така че не пренебрегвайте този урок.
2. Днешната работа не се отлага за утре
Колко пъти сме го чували, но сякаш го приемаме за даденост. А всъщност в тази поука има твърде много истина.
Ако успеем да научим децата като малки да разпределят правилно своето време и да не отлагат дори малките задачи за следващия ден, ще им помогнем да станат много по-организирани и да не изпадат в паника при непредвидени ситуации.
3. Всеки провал е важен урок
Те не бива да стават повод за отчаяние, а е важно да се използват като урок, който предпазва от евентуални грешки в бъдеще.
Когато детето се научи да приема несполуките по този начин, то не само ще се чувства по-малко разочаровано и демотивирано, но и ще съумее да извлече ползите от своите грешки.
Неуспехът не трябва да се превръща в причина за самосъжаление и подценяване.
4. Повече дела, а не повече думи
Всички сме си патили от празни думи и обещания. Това също е важен урок, който трябва да предадем на децата.
Те трябва да знаят, че не думите, а делата имат значение. И да се научат да оценяват хората не по обещанията и ласкателствата, а по онова, което те действително правят.
Но също така самите те да правят същото, защото само така ще бъдат наистина ценени и успешни в живота.
Снимка: Shutterstock
5. Правилна самооценка
Понякога чуждото неодобрение или липса на възхищение ни засяга дълбоко. Защо си мислите, че същото не се случва и на децата?
Те са раними същества и подобно отношение може много сериозно да ги нарани. И също така да им нанесе негативни вреди в дългосрочен план.
Затова е важно от малки да знаят, че не бива да съдят за себе си по думите на другите. Правилната самооценка е от изключително значение за бъдещето им.
Човек е щастлив тогава, когато живее в хармония със себе си. Когато сам се приема – независимо от недостатъците си, той изглежда много по-уверен и другите го приемат много по-лесно и с много повече уважение.
Соня Димова
Много важно е да си създадете емоционални семейни моменти, които да останат в спомените.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари